Yeşil Lojistik

Enka faaliyetlerini çevreye duyarlı bir şekilde gerçekleştiriyor, Her Adımımızı Gelecek Nesillere Daha İyi Bir Dünya Bırakmak İçin Atıyoruz...

Doğal kaynaklar tükeniyor, yaşam alanları kısıtlanıyor, insanlar tarafından doğaya verilen zarar her gün katlanarak artıyor. Birincil öncelikleri arasında çevreye saygılı iş süreçleri ve projeler geliştirerek sürdürülebilir kalkınmayı yakalamayı hedeflemekteyiz. Şirketlerin gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için üzerine düşen görevi yerine getirmesine olan inanç ile Enka, iş modellerini ve süreçlerini çevreye duyarlı olarak düzenlemekte ve çalışanlarını bilinçlendirmektedir.

Karbon Ayak İzi Yönetimi

Enka; demiryolu, karayolu, ve denizyolu taşımacılık yöntemlerini birleştirerek oluşturduğu intermodal çözümüyle; karayolunda katettiği yolu azaltarak, karbondioksit, hidrokarbon, partikül ve nitrojen salımını minimuma indirmektedir. Ayrıca taşıma yaptığı her bir tır için Enka Hatıra Ormanına müşterileri adına bir ağaç dikilmesini sağlamaktadır.


Atık Yönetimi

Enka, uygun şekilde bertaraf edilmeyen atıkların doğada uzun yıllar varlığını sürdürmeye ve bu süre içerisinde bulunduğu ortama zarar vermeye devam ettiğinin bilincindedir. Atıkları ayrı toplayarak çöp miktarını azaltmayı hedeflemektedir. 

Kağıt Tüketimi

Doğanın akciğeri olan ormanları korumak amacıyla Enka, kağıt tasarrufu ve kağıt geri dönüşümünü de WWF Yeşil Ofis Programı kapsamında belirlediği ana başlıklar arasına almıştır.

Enka kağıt tüketiminin azaltılması için özel çözümler üretmektedir. Ayrıca geri dönüştürülmüş kağıt kullanarak kağıt üretiminde kullanılan su ve enerji kullanımının azalması anlamında büyük tasarruflar sağlamaktadır.


Elektrik Tüketimi

Elektrik tasarrufu alanında sıradan bir kişinin dahi biraz özen göstererek büyük farklar yaratabileceğinin bilincinde olan Enka, çalışanlarına sağladığı eğitimlerle bunu bireysel bir çabadan çıkartarak toplu bir hareket haline getirmeyi hedeflemektedir. 


Enka Hatıra Ormanı

2018- 2019 arasında iş ortaklarına yeni yıl armağanı olarak verilebilecek en güzel hediyenin Türkiye’ye bir orman kazandırmak olduğuna inan Enka, yıl sonuna kadar taşıdığı her tır için müşterileri adına 5.000 fidanlık bir hatıra ormanı projesinin yapılandırma işlemlerini bitirmiş olup yıl sonunda adlarına düzenlenmiş geri dönüşümlü sertifikaları iş ortaklarına göndermeyi planlamaktadır.Enka Orman